niedziela, 16 lutego 2014

ŻYTNIO - RAZOWY CHLEB Z SIEMIENIEM I SŁONECZNIKIEM

Chyba nie ma osoby, która nie lubi domowego chleba. Zapach pieczonego na zakwasie jest po prostu niesamowity.
Powiem szczerze, nie dojrzałam jeszcze do zrobienia własnego zakwasu, dlatego mój chlebek upieczony jest na zakwasie z odzysku.
Temu przepisowi trzeba poświęcić troszkę czasu ale uwierzcie mi warto!!!! Chleb jest pyszny, sycący i zdecydowanie bardzo, bardzo zdrowy. Ma mnóstwo błonnika, który poprawia pracę jelit, dodatek siemienia lnianego i słonecznika wzbogaciły go o zdrowe kwasy tłuszczowe, które będą działać ochronnie na nasze serce. Chleb ma niski indeks glikemiczny ponieważ nie zawiera ani grama białej mąki.
Chleba nie polecam osobom, które mają problemy z nadkwasotą, wrzodami żołądka, refluksem gdyż może nasilać objawy choroby. 
Polecam i Smacznego !!!


Składniki na zaczyn:
  • 75g mąki pszennej razowej
  • 90ml wody
  • 2 łyżki zakwasu
Składniki na chleb:
  • 380g mąki pszennej razowej
  • 40g mąki żytniej
  • 90g ziaren słonecznika (czego 30g zostawić do podsypania blaszki)
  • 75g ziaren siemienia lnianego ( z czego 35g siemienia lnianego odłożyć)
  • 175g wody
  • ½ łyżeczki soli


Sposób przyrządzenia:

W dzień przed pieczeniem chleba 35g siemienia lnianego zalać 100ml wody i pozostawić przykryte. Składniki zaczynu wymieszać i odstawić przykryte. Semie lniane i zaczyn pozostawić na ok 12-16 godzin.

W dzień pieczenia mąkę razową i żytnią przesiać do miski, dodać do niej 60g prażonych ziaren słonecznika i resztę uprażonych ziaren siemienia lnianego, wodę, sól, namoczone siemię i zaczyn (jeżeli chcemy piec dalej chleb warto odłożyć mały słoiczek zaczynu- możemy go trzymać nawet ok 10 dni w lodówce). Składniki wygrabić ok 10-15 minut. Pozostawić na ok 2 godziny. Po upływie godziny ciasto zagnieść jeszcze raz i pozostawić na kolejną godzinę. Prostokątną formę posmarować oliwą, wysypać 30g ziaren słonecznika. Do tak przygotowanej formy wyłożyć ciasto chlebowe i pozostawić na ok 8 godzin pod przykryciem. Piec w piekarniku nagrzanym do 220oC przez ok 50 minut. Po upieczeniu chleb wyciągnąć z formy i studzić na kratce.


Wartość odżywcza i energetyczna: (100g produktu)

Energia: 237 kcal
Białko: 8,5g
Tłuszcze: 7,5g
Węglowodany: 32g
Błonnik: 7g

2 komentarze:

  1. Własnoręcznie zrobiony chlebek zawsze jest na plus!

    OdpowiedzUsuń
  2. tylko nie każdy potrafi zrobić samodzielnie chlebek :(
    ja niestety do tej grupy się zaliczam ...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje i życzę smacznego!